Kinetik Kum Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

0

 Kinetik kum nasıl yapılır konusu ile ilgili olarak son zamanlarda oldukça büyük bir ilgi söz konusu oluyor. Bu ilginin esas nedeni de genel olarak çok fazla avantajlara sahip olması ve sağlık açısından da herhangi bir problem yaratmayan bir kum olmasıdır. Özel olarak da küçük çocukları olan pek çok anne ve babalar için kinetik kum yapımı çok fazla araştırılan bir şey haline gelmiş durumdadır. Peki, Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

 Evde kinetik kum yapımı son derece basittir ve bu noktada bir takım malzemeler ile herkes bu kumu üretebilir. Kinetik kum yapımı için ilk başta un ya da irmik gibi bir takım malzemelerin bir araya getirilmesi gerektiği şeklinde bir özetleme yapabiliriz. Bu kumun hazırlanış aşaması ise son derece keyifli olacaktır. Hatta çocuklarınızla yapabileceğiniz aktivite için bir madde üretmek adına da bir aktivite yapmak oldukça enteresan bir döngü gibi de görünebilir.

 Evde Kinetik Kum (ay kumu) Yapımı İçin Malzemeler

 Evde kinetik kum (ay kumu) yapımı için malzemeler şu şekilde yer alır;

 •  Bir su bardağı un
 •  2 su bardağı irmik
 •  Bir çay bardağı sıvı yağ

 Evde kinetik kum ya da başka bir adıyla ay kumu yapımı ile ilgili olarak malzemeler yukarıdaki gibi belirlenmiştir ve malzemelerden de anlaşılacağı gibi bu kum son derece sağlıklı olacaktır. Çocuklar için içerisinde herhangi bir kimyasal madde barındırmaması nedeniyle son derece sağlıklıdır ve herhangi bir sorun teşkil etmez. Özel olarak bazı çocuklar bir takım nesneleri ağzına götürüp çiğnemek isteyebilirler ama bu tip bir malzeme unsuru göz önünde bulundurulduğu zaman çocuklar bu kumu yese de herhangi bir sorun söz konusu değildir.

 Burada kullanılacak olan un ve irmiğe ilave olarak bir çay kaşığı sıvı yağdan söz etmiştik ve dipnot olarak sizlere şunu da belirtelim. Bu noktada kullanacağınız sıvı yağ yerine bebe yağında tercih edilmesi mümkün olabilir.

Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

 Kinetik kum hazırlanışı için 2 bardak irmik,1 bardak un ve bir çay bardağı bebe yağı ya da sıvı yağ çukur bir kapta bir araya getirilir. Dikdörtgen şeklinde şeffaf bir kap olması tercih edilecektir. Çünkü burada kumun aldığı kıvamı görmek istenebilir.

 Uzun bir süre bu malzemeleri birbirine karıştırarak bir hamur yoğurur gibi yoğurun. Dilerseniz bunu çocuklarınızla bir aktivite haline getirebilirsiniz ya da tek başınıza güzel ve keyifli bir vakit geçirmek için de yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu kum çocuklarınız için son derece güzel aktiviteler ortaya çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

 Eğer ki kinetik kumu farklı bir renkte yapmayı tercih etmek istiyorsanız bunun için de gıda boyası kullanmak mümkün olacaktır. Farklı renklerde gıda boyaları ile renk renk kinetik kumlar elde edebilirsiniz. Ancak bu noktada şunu da belirtmemiz gerekir ki tercih edeceğiniz gıda boyası mutlaka toz bir boya olmalıdır. Neden diye soracak olursanız eğer ki burada sıvı bir gıda boyası kullanırsanız kumun kıvamı bozulacaktır.

Kinetik Kum Nasıl Yapılır?
Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

 Kinetik Kum Faydaları Neler?

 Kinetik kum faydaları neler diye de çok farklı tartışmalar söz konusu ve kinetik kumun oldukça büyük faydaları çocuklar üzerinde gözlemlenmektedir. Aşağıda kinetik kumun faydaları konusu ile ilgili olarak bir açıklama yer alıyor.

 • Çocukların hayal dünyasını güçlendirir ve işlevsel yönlerini daha aktif bir hale getirir
 •  İçeriğinde bulunan şeyler tamamen gıda ürünü olduğu için herhangi bir sağlık tehdidi içermez
 •  Çocukların motor becerisini geliştirir
 •  Daha kolay bir şekilde odaklanmayı sağlar

Airpods Sağ Kulaklık Çalışmıyor? yazısı da ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Satrançta Vezir Nasıl Gider? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazıyı oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir