TC İle Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama
 1. Anasayfa
 2. Genel

TC İle Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

0

Ehliyet sınav sonuçları özellikle ehliyet sınavına giren kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Internet üzerinden ehliyet direksiyon sınav sonuçları T.C. ile sorgulama oldukça kolay olduğundan kişiler genellikle internet üzerinden sonuçları sorgulamayı daha çok tercih etmektedir.

T.C. ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranından kişiler sadece kimlik numaralarını girerek sınav sonuçlarını hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirler.

4 Ağustos 2018 yılı itibariyle ehliyet sınavlarının yazılı sınavları online olarak elektronik ortamda yapılmaya başlanmış olup bu sınavların sonuçları da elektronik ortamda yayınlanmaya başlamıştır. TC kimlik numaranız üzerinden ehliyet sınav sonuçlarınızı kolay 1 şekilde öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Özellikle T.C. kimlik numarası ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama nasıl yapılır? Sorusunu merak eden kişiler için yazımızın devamında detaylı olan tüm bilgiler sizlere aktarılmıştır.

TC İle Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama
TC İle Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Millî Eğitim Bakanlığı kapsamında yürütülmekte olan ehliyet sınavları 2 aşamada gerçekleştirilmekte olup ilk aşama yazılı sınav olmaktadır. yazılı sınavdan geçerli not alan kişiler ise direksiyon sınavına girme hakkı kazanmaktadır. Hem yazılı sınav hem de direksiyon sınav sonuçları için aynı sınav sonucu sorgulama sistemini kullanmak mümkündür.

MEB Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

MEB ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi T.C. kimlik numarası ile online ortamda yapılabilmektedir. Direksiyon sınavına giren kişilerin T.C. kimlik numaraları üzerinden sorgulama yapabilecekleri 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Direksiyon sınav sonuçları öğrenmek için kişilerin uygun edebilecekleri yöntemler ve adresler şöyledir;

 • Kiosk Cihazlardan Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme
 • E-Devlet’ten Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama
 • meb.gov.tr Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama

Ehliyet E Sınav Sonuçları

Ehliyet e sınav sonuçları sorgulama sistemleri üzerinden oldukça basit bir şekilde sorgulanmaktadır. E- sınav ehliyet sınavlarının ilk aşamasını oluşturan yazılı sınavların genel adıdır. Ehliyet e sınavdan geçen kişiler daha sonra direksiyon sınavına girme hakkı kazanmaktadırlar.

Ehliyet sınav sonuçları 2022 yılında sınavların elektronik ortamlarda yapılması nedeniyle sonuçlarda elektronik ortamda hesap kullanarak sistemlere yüklenmektedir. bu sistemler üzerinden yapılan hesaplamaları ve doğru yanlışları görmek mümkün olup aynı zamanda kişiler almış oldukları puanı da kolay bir şekilde görebilirler.

T.C. ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama sistemine giriş yaparak ilgili alanlara kişiler T.C. kimlik numaralarını ve güvenlik anahtarını giriş yaparak sorgulama butonu ile hızlıca sorgulayabilirler.

Bu sistemler üzerinden ehliyet sınav sonucu öğrenme oldukça basit olup genellikle kişilerin direksiyon sınavına hak kazanıp kazanamadıkları da bu sistemler üzerinden öğrenilmektedir.

Elektronik Olmayan Yöntemler İle Sınav Sonucu Öğrenmek

Ehliyet sınav sonuçları elektronik ortamda öğrenilebileceği gibi aynı zamanda elektronik olmayan yöntemler ile de öğrenilebilmektedir. internet üzerinde yer alan elektronik sınav sonuç ekranı içerisine kişiler T.C. kimlik numaralarını ve güvenlik kodlarını girerek aldıkları sınav sonucunu kolay bir şekilde öğrenebilirler.

Ancak sınava giren kişiler kayıtlı oldukları sürücü kurslarını arayarak da sınav sonuçlarını elektronik olmayan yöntemler ile öğrenebilirler. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık birçok kişi teknolojiyi kullandığından elektronik olmayan yöntemler ile sınav sonucu öğrenmek fazla tercih edilmemektedir.

Genellikle elektronik ortam üzerinden kişiler T.C. kimlik numaralarını kullanarak sınav sonuçlarını kolayca öğrenebilirler veya direksiyon sınavına girip girmeyeceklerini hususunda da detaylı olarak bilgi alabilirler.

Genellikle bu sistemlerden sınav sonucunu öğrenen kişiler aynı zamanda ikinci sınava giriş yapıp yapamayacaklarını da öğrenmiş olurlar. Ancak çoğu zaman kayıt yapılmış olan ehliyet kursları da bilgilendirme mesajı göndererek kişilerin aldıkları puanları kendilerine kısa mesaj olarak atmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Kaybolan Altın Nasıl Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazıyı oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir