Deadilft Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Spor

Deadilft Nasıl Yapılır?

0

Deadilft nasıl yapılır konusu ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak ve bu hareketi çalışarak vücudunuzun son derece sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta eğilme pozisyonuna gelmeniz gerekiyor zaten deadlift sözcüğünün anlamı da bir tür eğilme biçimini ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür. Sırt kaslarını ve burada bulunan trapezleri son derece yoğun bir şekilde çalıştıran ve bacak ve kolların tüm kaslarını harekete geçiren bir çalışma olacağı için son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Doğru yapıldığı zaman oldukça faydalı olup yanlış yapılması durumunda da bir takım sorunlara yol açabilir ve bu sebepten dolayı da mutlaka belli bir bilgi birikimine sahip olarak yapılması çok daha ciddi bir konudur.

Deadlift ne için yapılır?

Deadlift ne için yapılır? Faydaları nelerdir diye bir konu ile ilgili olarak ilk başta çok fazla ve farklı kası bir arada çalıştırması bakımından ele alınabilir.

 Patlayıcı kuvvet adı verilen bir gücün üretilmiş olması vücutta son derece büyük bir performansın sergilenmesine yardımcı olur. Mesela bir koşucu için maraton koşmanın çok daha kolay bir hali gelmesi yani kapasitesinin artması ya da bir boksörün çok daha kolay bir şekilde müsabakalarda başarılı olması için gereken güç gibi bir anlama gelir. Bu sebepten dolayı da bu hareketi yapmak oldukça faydalı olacaktır.

Deadilft Nasıl Yapılır?
Deadilft Nasıl Yapılır?

Deadlift aslına bakacak olursanız kaslarınızı güçlendirir ve kaslarınızı güçlendirmesi nedeniyle de bir takım rahatsızlıklardan korunmanıza ve duruş bozukluğu gibi bir takım problemlerden korunmanıza ya da kurtulmanıza olanak tanır. Bu konuyu toparlamak gerekirse deadlift faydaları şeklinde bir açıklamayı şu şekilde yapabiliriz;

 •  Kasları güçlendirir
 • Fıtık riskini azaltır
 • Sırt ağrılarını giderir
 •  Biletlerinizi kalınlaştırır
 •  Tutuş gücünüzü arttırır

Deadlift Zararları Var Mı?

Deadlift zararları var mı konusu ile ilgili olarak da bunu yapmak isteyen sporcular bir takım sorular sormaktadır. Tabii ki de bütün egzersizler de olduğu gibi bunun için de bir sakatlık riski söz konusu olacaktır. Bu hareketin tekniğini tam olarak öğrenmezseniz ve ters bir hareket yaparsanız bir takım kas hastalıkları için davetiye çıkartmış olursunuz ve bu noktada bir takım yaralanmalar ve sakatlıklar söz konusu olacaktır.

Deadlift yaparken bir ağırlık kaldıracağınız için ilk başta bir takım kontrollerden geçmeniz gerekiyor. Çünkü bu ağırlıklar vücudumuza uygun olmayabilir ve olsa bile bir anda fazla ağırlıktan başlamak zararlı olabilir. Bu durumda mutlaka ilk önce kendi ağırlık kapasitemizi belirlemek ve buna uygun bir şekilde bu sporu yapmak son derece büyük bir önem taşıyor.

Deadlift Yapmak İçin Bilinmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Deadlift yapmak için bilinmesi gereken şeyler nelerdir diye soracak olursanız da bu konu ile ilgili olarak da sizlere bir takım püf noktaları vermek gerekiyor. O halde bu hareketi yaparken bilmeniz gereken önemli detayları sizlere şu şekilde sıralayabiliriz;

 •  Mutlaka ısınma hareketleri yapın ve kaslarınızı bu hareketlere hazırlayın
 • Ayaklarınızın açıklığının kalça hizanızla eş olmasına dikkat edin
 •  Ağırlıkları kademeli bir şekilde arttırın
 •  Kalça hareketi yaparken belinizi geriye doğru atmayın

 Bu hareketlerin üzerinden geçecek olursak ilk başta ısınma hareketi yapmanız gerektiğini hatırlatmak zorundayız. Çünkü kaslarınızı hazırlamadan bu hareketi yapmak bir takım sorunlar yaşamınıza sebep olur. Aynı zamanda ağırlıkların kademeli bir şekilde artırılması da belli bir ağırlıktaki kapasitenin zaman içerisinde gelişmesi ile ilgili olacaktır. Birikmiş olduğumuz bütün hususlara dikkat ederseniz bu sporun yapılması son derece faydalı olacaktır Ve kesinlikle bir spor hocası gözetimi altında yapılmasını tavsiye ederiz.

Bu yazıyı oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir