Gürcistan Asgari Ücret
 1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Gürcistan Asgari Ücret

0

 Gürcistan asgari ücret 2023 verilerine bağlı olarak tam tamına 279 Amerikan doları olarak karşımıza çıkıyor. 279 Amerikan dolarından söz ederken Gürcistan’ın resmi para birimi olan Gel için bir değerlendirme yapmak gerekirse 720 Gel, bu ülkenin parasıyla resmi asgari ücret olarak karşımıza çıkar. Peki, Gürcistan Asgari Ücret ne kadar?

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret

 Gürcistan asgari ücret için 279 Amerikan dolarını Türk parasıyla kıyasladığımız zaman 5 bin küsür Türk lirası gibi bir asgari ücretten söz etmiş oluyoruz. Dünya standartlarına göre bir değerlendirme yapmak gerekirse Gürcistan için aylık Asgari ücretin son derece düşük olduğunu ve nasıl bir ekonomik durumda yer aldığını görmekteyiz. Halkın refah seviyesi bu noktada pek çok ülkeye göre ve aynı zamanda Türkiye’ye göre düşük görünüyor.

 Gürcistan Ekonomisi Neye Dayanır?

 Gürcistan ekonomisi neye dayanır sorusunu direkt olarak geleneksel bir ekonomik faaliyetten söz etmek gerekirse bu noktada Tarım faaliyetlerinden bahsedebiliriz. Gürcistan ülkesinde halkın büyük bir çoğunluğu tarım faaliyetleri ile uğraşmaktadır ve hatta tarım faaliyetlerinin bu ülke için resmi bir geçim kaynağı olduğunu da söylemek mümkün olacaktır. Tarımın yanı sıra bazı bölgelerde hayvancılık ile de uğraşan kişi sayısı son derece fazladır.

 Gürcistan Ekonomisi Nasıl?

 Gürcistan ekonomisi nasıl diye bir değerlendirme yapmak üzere bu ülkenin ekonomik politikasına bir göz atmak gerekiyor. Diğer cumhuriyetlerle arasındaki bir takım endüstri pazar bağlantılarının ortadan kalkması sonucunda bu ülkenin ekonomisinin son derece büyük bir darbe aldığını söylemek mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı da Gürcistan ülkesinin enerji ve endüstri ürün pazarı konusunda bir tıkanıklığa girmiş olduğunu görmekle birlikte aynı zamanda bundan sanayi ve turizm sektörlerinin de olumsuz yönde etkilendiğini görmekteyiz. İşte tam olarak bütün bu sebeplerin bir araya gelmesiyle ülkede işsizlik baş göstermiş durumdadır.

 Gürcistan’da Ne Yetişir?

 Gürcistan ülkesinin temel olarak ekonomisinin tarıma dayalı olduğundan söz etmiştik. Bu sebepten dolayı da Gürcistan’da ne yetişir sorusu akıllara geliyor. Gürcistan ülkesinde yetişen pek çok şeyden söz edilecek olursak coğrafya anlamda Son derece güzel bir çizgide olduğunu da belirtmek gerekli olacaktır. Ancak tabii ki ekonomik durum bir takım değişkenlere bağlı olarak geliştiği için tarımsal alanlarının çok fazla olması ya da coğrafi avantajlarının olması maalesef ki ticaret alanında bir avantaja dönüşemeyebiliyor.

 Gürcistan ülkesinde en önemli geçim kaynağı olarak bilinen tarımsal faaliyetlerde yetiştirilen başlıca ürünlerin en başında turunçgiller ve çay üretimi gelmektedir. Aynı zamanda fındık, üzüm evde bir takım sebzelerin de bu ülkede bol miktarda yetiştiğini görmekteyiz.

Gurcistan Asgari Ucret
Gurcistan Asgari Ucret

 Gürcistan Hayat Ucuz Mu?

 Gürcistan Hayat ucuz mu diye de bu bağlamda çok fazla sorunun cevabı araştırılmaktadır. Gürcistan ülkesinin genel olarak hayat standartları hiçbir zaman için son derece yüksek bir kalitede olmamıştır. Ancak bu noktada yakın bir zamanda geçirmiş olduğu ekonomik krizin de son derece yüksek boyutlarda insanların hayatını olumsuz yönde çok derinden etkilemiş olduğunu da söylemek mümkün olacaktır. Gürcistan ülkesinin bu krizin izlerini henüz daha kalıcı olarak silemediğini görmekteyiz ve bu ülkede hayat şartlarının oldukça zor olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

 Gürcistan Güvenli Bir Ülke Mi?

 Gürcistan güvenli bir ülke mi konusunun da bu ülkeye turist olarak gitmek isteyen ya da devamlı olarak yaşamını sürdürmek üzere gidecek olan pek çok kişinin gündeminde olduğunu görmekteyiz. Avrupa ülkeleri içerisinde en güvenli ülkelerden biri olduğunu söyleyebileceğimiz Gürcistan’ın bu kadar güvenli bir ilki olmasının da geçerli bir sebebi var aslında.

 Bu ülkede caydırıcı bir ceza olarak son derece yüksek cezalardan söz etmek mümkün olduğu için ülkedeki suç oranının da bir o kadar düşük olduğunu görmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Sweatcoin Para Çekme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazıyı oylamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir